Ulaşım
24 Ocak 2024

DEMİRYOLU

Yurtiçi ve yurt dışında tren seferleri düzenlenerek Avrupa ve Kuzey ülkeleri, Orta Doğu ve Güney Doğu ile her türlü demiryolu taşımacılığı ve işbirliği ile İskenderun ve Mersin limanlarına Ro-Ro konteyner taşımacılığı ve nakliyesi yapılmaktadır. 1634 km. ana hattı ve 298 km. tali hattı olmak üzere toplam 1932 km. demiryoluna sahiptir. Adana’dan Ankara, İzmir ve İstanbul’a tren seferleri yapılmaktadır. Ayrıca Adana-Mersin arasında banliyö tren seferleri de vardır.

Ayrıntılı bilgi için: www.tcdd.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Uğur Mumcu Meydanı /Adana
Tlf: +90 (322) 453 31 72


HAVA YOLU

1937 yılında hizmete giren Adana Havalimanı 1956 yılında tamamen sivil havaalanı olarak kullanılmaya başlamıştır. 2750 x 45 mt asfalt piste sahiptir. Adana Havalimanında iç hat, dış hat ve kargo terminali bulunmaktadır. Adana ile birçok ilimiz arasında her gün tarifeli yurtiçi uçuşlar bulunmaktadır. Adana ile birçok ilimiz arasında her gün tarifeli yurtiçi uçuşlar bulunmaktadır. Adana’ya tarifeli uçuş yapan havayolu firmaları ; THY, Pegasus, SAS, Pasific Air, Onur Air, US Airlines, Lufthansa, Air Canada, Air India.

DHMI Adana Havalimanı İletişim Bilgileri:
Tel: +90 (322) 435 03 80
Fax: +90 (0322) 435 91 26
e-mail: infoadana@dhmi.gov.trKENT İÇİ (METRO/OTOBÜS/TAKSİ)

Adana Havalimanından kent merkezine ulaşım için, taksi, otobüs, dolmuş ve havayolu servisi alternatifleri mevcuttur. Havaalanı-Kent merkezi taksi ile ulaşım için: Havaalanı Taksi Havaalanı-Kent merkezi otobüs ile ulaşım için: Havalimanı-Balcalı 135 Numaralı otobüsler Havaalanı-Kent merkezi dolmuş ile ulaşım için: Meydan Dolmuşları kullanılabilir.

Adana’da kent içi toplu ulaşım için, metro, belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri, dolmuşlar ve taksiler mevcuttur. Belediye ve özel halk otobüslerinde ücretler doğrudan ödenebildiği gibi, Adana Kent Kart ile de ödenebilir. Belediye Otobüsleri ve Metro’nun güzergah ve hareket saatleri için www.adana.bel.tr/hizmetler/ adresi ziyaret edilebilir.

Adana’da kent içi ulaşımda kullanılabilecek bir diğer ulaşım aracıda taksilerdir. Taksilerin tamamında alınan mesafeye göre fiyatın hesaplandığı taksimetreler bulunmaktadır. Gece 24.00’dan sonra gündüz tarifesinin iki katı olan “gece tarifesi” uygulanmaktadır.ARAÇ KİRALAMA

Kent içi ulaşımda oto kiralama firmalarının sunduğu araçları da kullanabilirsiniz. Adana’da günlük oto kiralama fiyatları araçlar ve sınıfları bazında değişiklik gösterebilmektedir.