Önemli Bilgiler
06 Ekim 2021

Genel Bilgi

-Başkent: Ankara -Resmi Dil: Türkçe -Saat Kodu: GMT+2 -Para Birimi: Türk Lirası -Trafik Akışı: Sağ -İnternet TLD: .tr -Telefon Kodu: +90

Hastaların Yanında Getirmesi Gereken Belgeler

Pasaport dışında, tedaviniz için gerekli görülecek tüm belge ve testler tedavi olacağınız sağlık kurumu ve ya aracı şirket tarafından bildirilecektir.

Telefon

Türkiye, yerel GSM operatörleri olan Turkcell, Avea ve Vodafone dışında pek çok uluslararası GSM şirketinin kapsama alanında bulunuyor. Ziyaretinizi gerçekleştirmeden önce kendi GSM operatörünüz ile telefonunuzu yurtdışına açtırabilir ya da yerel operatörlerden kolaylıkla yeni bir simcard elde edebilirsiniz.

Vize

Türkiye'ye gelirken pasaportunuzun en az 90 günlük geçerliliği olduğundan emin olunuz. Geldiğiniz ülkeye bağlı olarak tek giriş ile 3 aya kadar turist olarak kalabilirsiniz. Türkiye!ye gelirken birçok ülkenin vatandaşları için vize ön başvurusu gerekmemektedir, doğruda sınır kapısında turist vizesi alabilirler. Ancak her ihtimale karşı http://www.mfa.gov.tr websitesine tıklayarak T.C. Dış İşleri Bakanlığını ziyaret edin ve ülkeniz için geçerli vize koşullarını öğrenin. Ayrıca ülkenizde bulunan Türk Konsoloslukları\'na da başvurabilirsiniz. Birleşik Krallık pasaportu için Türkiye vizesi £10 olup, Sterlin olarak ödenmelidir. ABD ve Avıstralya vatandaşları için vize $20/€15. Kanada vatandaşları için bu ücreti $60/€45. Yeni Zelanda pasaportu için isevize ücretsizdir. Bazı AB ülkeleri için vize ücreti € 10 şeklindedir ve Avro olarak ödenmelidir. Vizeler çok girişlidir ve 2 ay için geçerlidir. Çocuklar dahil her pasaport sahibi vize almalıdır.

Bankamatikler, Seyahat Çeki ve Kredi Kartı

Bankamatikler (ATM), Türkiye genelinde mevcuttur. Avrupa kredi ve banka kartları kabul ve talimatları İngilizce olarak genellikle mevcuttur. Uluslararası kredi ve banka kartları Türkiye genelinde mağaza ve restoranlarda yaygın olarak kabul edilir. Ancak özellikle daha kırsal alanlarda, küçük mağazalar ve kafeler için nakit taşımanızı tavsiye edilmektedir. Seyahat çekleri bankalarda, büyük otellerde ve döviz bürolarında bozdurulabilir.

Açılış Kapanış Saatleri

Haftanın her günü açık olan alışveriş merkezleri, sabah 10.00 ile akşam 22.00 arası pek çok marka ve servis ile hizmet veriyor. Tüm Türkiye’de Pazartesi günleri tatil olan müzeler, diğer günler sabah 09.00 ile akşam 17.00 arası ziyarete açıktır. Ülke genelinde Pazar günleri hariç her gün saat 09.00 ile 19.00 arası hizmet veren eczaneler, kapalı oldukları vakitlerde her bölgede bir nöbetçi merkez ile çalışmaya devam eder. Türkiye’de hizmet veren pek çok banka, hafta içi saat 09.00 ile 17.00 arası müşterilerini karşılıyor.

Elektrik Şebeke Gerilimi

Elektrik şebeke gerilimi 220V ve 50Hz. ‘dır. Orta Avrupa tipi priz (iki uçlu) ve fişler Türkiye\'de standarttır.